LEXUS NX

لکسس NX

قیمت:$35,420 - $42,250
Lexus NX_front

Lexus NX_front

پس از این که کمپانی تویوتا مستقر در آمریکای شمالی، بازار را از دو مدل جدید لکسس NX 200t و NX 300h اشباع کرد، تصور این که مدل های دیگری از لکسس هم به بازار بیایند، زیاد دشوار نبود. نیروی پیشرانه لکسس NX 200t را موتور جدید ۲ لیتری مجهز به توربوشارژر AR تأمین خواهد کرد که تولید آن از سال ۲۰۱۴ شروع شده است.  NX 300H از همان موتور هیبریدی استفاده می کند که در لکسس ES 300h استفاده شده بود، یعنی موتور چهار سیلندر هیبریدی ۲٫۵ لیتری Atkinson. گفتنی است، لکسس NX جدید در دسته RX قرار می‌گیرد.

طراحی بدنه

Lexus NX

Lexus NX

LEXUS NX (3)

وقتی این تصاویر را می‌بینیم، تنها چیزی که می‌توانیم بگوییم این است: عجب…! همین که لکسس وارد بخش شاسی‌بلندهای جمع و جور شده است، به خودی خود تعجب‌برانگیز است، چه رسد به این که این قدر هم خوب و شکیل ظاهر شده باشد. به نظر می‌رسد جلو پنجره بزرگ و قرقره‌ای شکل، درست روی دماغه NX نشسته است. ورودی های هوا که در طرفین جلو پنجره تعبیه شده‌اند، زیبا و اسپرت و خطوط بدنه هم واقعاً باورنکردنی هستند. لازم به یادآوری نیست که چراغ های  LED زیبا و خوش ترکیب هم، بالای ورودی های هوا قرار گرفته‌اند.جذابیت این خودرو از نیم‌رخ هم ستودنی است؛ سقف شیبدار است، نیمه پایینی بدنه حجاری شده به نظر می‌رسد و گلگیرهای پهن عقب هم، خارج از هنجارهای لکسس هستند. چراغ ترمزها با اقتدار دور بدنه می‌پیچند و باعث می‌شوند این شاسی‌بلند در پارکینگ با ابهت به نظر برسد. همین امر نشانه‌ای است از این که زیر مجموعه تویوتا از زخم زبان شنیدن به خاطر طرح های کسالت‌آورش خسته شده است. البته شاید طراحی عقب خودرو کمی کسالت‌آور باشد؛ با این که چراغ ترمزها از طراحی زیبایی برخوردار هستند، ولی نگاه خیره و مستقیمشان هیچ چیز خاصی ندارد.طراحی سپر و سر اگزوزها هم، نامناسب به نظر می‌رسند. گذشته از همه این ها ، انگار یک نفر نیمه بالایی ماشین را با دست فشار داده است؛ چون سقف باریک‌تر از جاهای دیگر به نظر می‌رسد. بدین ترتیب، اگرچه فضای سر بیشتری در اختیار سرنشینان عقب قرار گرفته ولی این کار، خیلی ناشیانه انجام شده است.

طراحی داخلی

Lexus NX_interior

Lexus NX_interior

وقتی وارد کابین می‌شوید، باز هم تعریف و تمجید می‌کنید. لکسس یک کابین مجلل خلق کرده است که مواد نرم را با فلزات سخت در هم می‌آمیزد و باعث می‌شود کابین، هم لوکس به نظر برسد و هم تهاجمی. کنسول وسط بزرگترین چیزی است که به چشم می‌آید و وقتی داشبورد را برانداز می‌کنید، رنگ نقره‌ای آن توجهتان را به خودش جلب می‌کند. هر وقت بتوانید از کنسول وسط چشم بردارید، نوارهای نقره‌‌ای رنگ دیگری بالای داشبورد و روی درب‌ها می‌بینید؛ گویی اجزاء داشبورد F Sport در آن به کار رفته است. این داشبورد زیبا، دستگاهی گوش به فرمان است و یک نمایشگر لمسی هم در بالای آن قرار گرفته تا کنترل کامل این شاسی بلند را در اختیار راننده قرار بدهد.کمپانی لکسس، زیاد خودش را درگیر این موضوع نمی‌کند که چند نفر می‌توانند سوار NX بشوند و چقدر بار می‌تواند حمل بکند؛ ولی تصور می‌شود توانایی حمل پنج سرنشین را دارد و حداکثر فضای بار آن، ۲٫۷ متر مکعب است؛ تقریباً چیزی شبیه تویوتا RAV4 مدل ۲۰۱۴٫ با این حال، این خودروساز ادعا می‌کند به پیکربندی صندلی ها توجه زیادی داشته و ارتفاع صندلی را پایین آورده تا علاوه بر تعامل بیشتر راننده با خودرو، فضای سر بیشتری نیز در اختیار سرنشینان قرار بگیرد.

قدرت و عملکرد موتور

Lexus NX_engine

Lexus NX_engine

NX در سه مدل به بازار عرضه می شود : NX 200، NX 200t  و NX 300h طبیعی است که NX 200 نیز، از همان موتور ۲ لیتری استفاده کند. NX 200t هم، یک موتور کاملاً جدید ۲ لیتری مجهز به توربوشارژر دارد که حدود ۲۲۵ اسب‌بخار نیرو تولید می کند. در نهایت هم نوبت به NX 300h می‌رسد که یک مدل هیبریدی است و پیشرانه ۲٫۵ لیتری آن، ۱۸۰ اسب‌بخار نیرو تولید می کند. خودروی لکسس NX به صورت استاندارد، دو دیفرانسیل است و مدل چهار چرخ محرک آن را هم، م‍ی‌توان به صورت سفارشی خریداری کرد.

نظر نهایی

Lexus NX_side

Lexus NX_side

بله، لکسس آمده است تا خودی نشان بدهد و نام های بزرگ را کنار بزند. این کمپانی بالاخره یک شاسی بلند جمع و جور به بازار عرضه کرده است تا پا به دنیای تجمل بگذارد. این شاسی‌بلندها از سال ۲۰۱۵ در بازار ایالات متحده جولان داده اند. دیدن این خودرو کافی است تا قلبمان به تپش بیفتد، واقعاً اثر زیبایی از کمپانی لکسس است.

منبع:۱car

LEXUS NX

استاندارد آلایندگی:۲۲/۲۷

صفر تا شصت :۶٫۹ ثانیه

قدرت:۲۳۵ اسب بخار

حداکثر سرعت:۱۲۴ مایل بر ساعت

4 دیدگاه

  1. Amir

    قیمتش خیلی بالاست ولی هیبریدیهاش خیلی خوبه،به ویژه این که طرح ترافیک نداره و ترددش به هر منطقه ای آزاده.

  2. S

    من این ماشین رو از نزدیک دیدم خیلی زیباست،به نظرم عکس های خیلی بدی برای این ماشین انتخاب کردید.

    • با توجه به جدید بودن لکسس NX این ماشین هنوز امتحان خودش رو به خوبی پس نداده و تنها چیزی که میشه در موردش گفت اینه که ظاهر فوق العاده زیبای اون خیلی خوب دل طرفدارای این برند لوکس ژاپنی رو برده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ دهید؟ * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.